Archiwum 09 października 2022


Wtyczki i kable do domowego studia
09 października 2022, 21:35

1/4" analogowy

 

Najpopularniejszym i najbardziej popularnym przewodem, który możesz rozpoznać, jest wtyczka analogowa 1/4 cala. Są to dwa rodzaje mono, znane jako TS (tip sleeve) i stereo, znane jako TRS (Tip Ring Sleeve)

 

1/4 TS - mono (niesymetryczne)

 

Najważniejszą rzeczą w kablu T/S jest to, że jest to pojedynczy kanał, który jest również nazywany mono, i nie chcesz pomylić lub nadużywać kabli instrumentalnych w porównaniu z kablami głośnikowymi.

 

Zastosowania: Połączenia instrumentalne, tj. gitara/syntezator, wzmacniacz mocy i połączenia głośnikowe.

 

Przewody instrumentalne, które zawierają drut i ekran, który pomaga zminimalizować hałas, różnią się od przewodów głośnikowych, które przenoszą większą moc i nie mają ekranu.

 

1/4 TRS - stereo

 

Przewód stereofoniczny lub przewód z końcówką pierścieniową (TRS) zawiera dwa oddzielne kanały oraz lewy i prawy.

 

Zaletą kabli zbalansowanych jest to, że można prowadzić dłuższe kable bez dodawania nadmiernego szumu do sygnału.

 

Zastosowanie: Słuchawki, sprzęt audio i sprzęt, który wymaga zbalansowanych połączeń. Przewód TRS Y może być również używany do wstawiania efektów i procesorów sygnałowych do wejścia liniowego miksera.

 

XLR — w niektórych przypadkach są używane do mikrofonów i połączeń liniowych. Końce męskie i żeńskie są różne i przenoszą sygnał o niskiej impedancji. Kable XLR są zbalansowane.

 

RCA – są one również nazywane wtykami phono i często znajdują się w domowych zestawach stereo, są jak wtyki TS i nie są zbyt powszechne w profesjonalnym sprzęcie audio. Wtyki RCA są również używane do sygnałów cyfrowych S/PDIF.

 

ADAT Lightpipe - Pozwala to na jednoczesne przesłanie 8 ścieżek cyfrowego dźwięku przez kabel światłowodowy.

 

TDIF - TDIF jest konkurencyjnym formatem dla ADAT, zaprojektowanym przez TEAC, nie tak powszechnym jak ADAT i wykorzystuje złącze 25-pinowe.

 

S/PDIF - Wykorzystuje niezbalansowany kabel koncentryczny i wtyczki RCA. S/PDIF może przesyłać jednocześnie dwa kanały danych cyfrowych. S/PDIF to bardziej znana opcja, ale podobna do złączy AES/EBU.

 

AES/EBU - (Audio Engineering Society/European Broadcasting Union) Kable AES są podobne do S/PDIF i umożliwiają jednoczesne przesyłanie dwóch kanałów danych. AES używa zbalansowanego XLR, w przeciwieństwie do S/PDIF

 

Firewire - A.K.A. IEEE 1394/iLink, Firewire to prawdopodobnie najszybszy format połączenia między komputerami a urządzeniami cyfrowymi. Firewire został wyprodukowany przez Apple i jest powszechny w szerokiej gamie sprzętu przez szeroką gamę firm. Kable Firewire mają te same złącza po obu stronach.

 

Firewire 400: Szybkość przesyłania danych wynosi do 400 Mb/s.

 

Firewire 800: prędkość transferu do 800 Mb/s.

 

Zastosowania:

 

Format połączenia między sprzętem elektronicznym używanym do przesyłania danych, zwykle z urządzenia do komputera.

 

USB - (Universal Serial Bus) Prawie każdy komputer ma obecnie co najmniej jeden lub dwa porty USB. Jest to bardzo popularny i wygodny format do podłączania interfejsów, kontrolerów (audio i midi), klawiatur midi, zewnętrznych dysków twardych, drukarek bezpośrednio do komputera. Złącza „A” (odbieranie) i „B” (wysyłanie) wyglądają nieco inaczej pod względem wielkości i kształtu.

 

USB 1.0: standard, jest oryginalny i może obsługiwać szybkość transmisji danych 12 megabitów na sekundę.

 

USB 2.0: Nowy standard, może przetworzyć 40-krotny przepływ danych - 480 Mbps.

 

Ze względu na znacznie szybsze prędkości transferu USB 2.0 szybko staje się nowym standardem dla nowego sprzętu na rynku.

 

Zastosowania:

 

Format połączenia między sprzętem elektronicznym używanym do przesyłania danych, zwykle z urządzenia do komputera.

 

MIDI - (Musical Instrument Digital Interface) jest standardowym protokołem używanym do przesyłania danych informacyjnych między urządzeniami. Kable MIDI przesyłają dane z urządzenia na sprzęt przez dwa złącza MIDI, męski koniec z 5 pinami, który przechodzi do żeńskiego gniazda MIDI (portu) urządzenia.

 

Więcej dowiesz się na https://www.electris.pl